Kezdeményezem, hogy Lenkey János egri szülőháza legyen a Szabadság Háza! Ez a múzeum gyűjtené össze az Egerben és Heves megyében található szabadságharcos emlékeket – jelentette be Nyitrai Zsolt, Eger országgyűlési képviselője az egri Gárdonyi Géza Színházban tartott díszünnepségen.

Elsőként Habis László, Eger polgármestere méltatta az 1848-as forradalom és szabadságharc jelentőségét, majd Nyitrai Zsolt, Eger országgyűlési képviselője mondta el ünnepi beszédét.

“Erény. Becsület. Haza. Egészség.” Ez a néhány szó volt belevésve gróf Széchenyi István tubákos szelencéjébe, abba a szelencébe, amelyet a legnagyobb magyar mindig magánál tartott utazásaikor vagy éppen az Országgyűlés ideje alatt – kezdte beszédét a honatya.

Erény, amely felülírja a túlfűtött érzelmeket és a szűk, egyéni érdekeket, becsület, mely a szavak helyett tettekre és cselekvésre sarkall. Így válhat – folytatta a szónok – a haza otthonná, amelyben kialakulhat az egészséges gondolatvilág, s így válhat folyamatossá és biztossá a fejlődés.

Nyitrai Zsolt felidézte, hogy pár napja az ország főterén, a Parlament épülete előtt egy régi-új emlékművet avattak fel, s ez a szoborcsoport emléket állít az első felelős magyar kormánynak és a mögöttük álló nemzet tagjainak.

Az emlékművet nézve feltettem magamnak a kérdést – tette hozzá a képviselő: Miért fontos e szoborcsoport létezése, s mit érzünk, amikor rápillantunk?

Kifejtette: egyrészt az a tartás, melyet ez a szobor kifejez, a tántoríthatatlan meggyőződésből fakad. Másrészt az a rájuk nehezedő nyomás látszik rajtuk, mely a hazaszeretetből és a feléjük áradó tiszta bizalom súlyából ered.

Nyitrai Zsolt felhívta a figyelmet arra, mindez nem azt jelenti, hogy a régi társadalom tükörképét kell megalkotni, hanem egy olyan közösséget, amelynek tükrébe mi is bele tudunk nézni.

A szónok a reformkor egy gyakorta idézett mondatát elevenítette fel: “…márpedig a jónak nincsen nagyobb ellensége, mint a jobb.”

Ezt jelmondatként, vezérelvként is használhatjuk térségünk jövőjét tekintve, erőt adhat nekünk, hogy hét esztendő alatt közel 12 milliárd forintnyi fejlesztési forrás áll rendelkezésünkre. Úgyhogy mindenki vegye elő “a lélek körzőjét és a szellem vonalzóját”, hogy a jónál is jobbat hozzunk létre Egerben és környékén – jelentette ki.

Hozzátette: fontos, hogy az itt felnövő fiatal nemzedék majd úgy tekintsen vissza az elkövetkező hét évre, mint mi a reformkor szellemi, ipari, kereskedelmi kezdeményezéseire. Mert a korszak nagyjai azt üzenték, nem létezni kell, hanem élni! Éppen ezért soha nem látott közös fejlesztések megvalósítására hívom Önöket nemzeti ünnepünkön, március 15-én!

Nyitrai Zsolt kifejtette azt is, hogy Eger szelleme megköveteli, hogy megemlékezzünk a 14. aradi vértanúról, Lenkey János honvéd tábornokról, aki  városunkban, Egerben született. Végigharcolta a szabadságharcot, kiváló hadi stratéga volt. Szülőháza viszont hosszú évek óta méltatlan körülmények között áll a Széchenyi utcában. Ez nem maradhat így a jövőben!

Ezért a mai napon kezdeményezem – jelentette be -, hogy Lenkey János honvédtábornok egri szülőháza legyen a Szabadság Háza, amely múzeum is lesz egyben, ahol  összegyűjtjük az Egerben és Heves megyében található szabadságharcos emlékeket, legyen szó akár a Rákóczi szabadságharc, 1848, 1956 vagy 1989 emlékeiről.

Egy dologban mindenképpen egyetérthetünk, hogy azért vagyunk ma is itt, és azért ünnepeljük minden évben március 15-ét, mert ez egy kivételes korszak volt. Az elbukott szabadságharc ellenére a mai napig őrizzük az 1848. március 15-én általuk elindított eszmét, mely egy önálló, gyarapodó és boldog Magyarország felé vezet minket – zárta beszédét az országgyűlési képviselő.

Ezt követően mutatták be műsorukat a Gárdony Géza Színház művészei, majd az ünneplő közönség átvonult Petőfi Sándor szobrához, és virágokat, koszorúkat helyezett el az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából.