A Kossuth- és Jászai-díjas Reviczky Gáborral Nyitrai Zsolt, Eger és térsége országgyűlési képviselője beszélgetett a művész életéről, színházi és filmes élményeiről.

(TV Eger)

Sok tatabányai gyermekkori csíny terheli a számlámat- mesélte nevetve a teltházas rendezvényen Reviczky Gábor az Egri Polgárok Házában. Sportolni is szerettem, ám egy futballmérkőzésen azonban olyan komoly balesetet szenvedtem, hogy újra kellett éleszteni – árulta el a népszerű művész.

Reviczky Gábor mesélt családja származásáról is: az Egri Csillag Szalon közönségének elárulta, hogy felmenői között volt az Osztrák-Magyar Monarchia egyetlen magyar származású kancellárja.

Jack Nicholson és Robert De Niro „magyar hangja” autók iránti szenvedélyével kapcsolatban elmondta, csak olyan használt autót vásárol, amelyhez magyar szakembernek köze van. Elárulta azt is: egy második világháborús járművön száguldozott először életében.

A beszélgetés során kiderült az is, hogy Reviczky Gábor nem csupán lelkes, vasárnapi horgász, hanem igazi versenyző, aki még a halbiológiához, valamint a szerves kémiához is ért.

Színházi pályafutásával kapcsolatban arról beszélt: bár hosszú ideig főként humoros karakterszerepeket bíztak rá a Vígszínházban, azonban a Hegedűs a háztetőn Tevjéjeként, valamint a Képzelt beteg Arganjaként bizonyította, hogy vígjátékban, tragédiában, zenés darabban egyaránt sikeres tud lenni.

Azt is felidézte, hogy 33 év után “szakított” a Vígszínházzal, és megtalálta számítását Vidnyánszky Attila társulatában, a Nemzeti Színházban. A népszerű művész hozzátette, hogy örül legutóbbi televíziós és filmes sikereinek is (Liza, a rókatündér, Kossuthkifli).

Az egri találkozón kiderült, hogy Reviczky Gábort 1986-ban egy színházi bemutató után, amely az orosz bolsevik forradalomról szólt, le akarták tartóztatni. A szerepe szerint népbiztosként gyászbeszédet tartott, amelynek az volt a szövege, hogy “olyan temetést fog kapni, mint a legnagyobbak”.

A bemutatón azonban rövid szünetet tartottam a “mint a legnagyobbak” mondatom előtt, így a közönség röhögésbe tört ki, mert már elege volt a szovjet pártfőtitkárok – Brezsnyev, Andropov, Csernyenkó – folyamatos gyászolásából – idézte fel a művész. Reviczky Gábort   elmondása szerint – az akkori fővárosi tanácselnök-helyettes mentette ki nehéz helyzetéből.

Beszélt arról is, hogy bár nagy szerelme a színház,  nem lehet külön választani színházi, televíziós és filmes karrierjét, mindegyik egyformán fontos számára. „A kritikák egyáltalán nem érdekelnek, egy célom van, hogy a közönség minden este elégedetten távozzon a színházból” – fogalmazott a művész.