Orbán Viktor karácsony előtt írta alá azt a kormányhatározatot, ami 700 milliós azonnali támogatást ad az egri Markhot Ferenc Kórháznak, így a csúszás ellenére is sikerült elhárítani veszélyes helyzetet: lehetővé válik az egri kórházi „nagy projekt” befejezése – jelentette be a jó hírt Nyitrai Zsolt miniszteri biztos, Eger és térsége országgyűlési képviselője hétfőn megtartott sajtótájékoztatón.

TV Eger

Néhány hete az egri kórház új rehabilitációs beruházás avatásán Nyitrai Zsolt szólt arról, látható, hogy a kórház nagy, több milliárd forintos rehabilitációs projektje sajnos nem készül el időre, ami veszélyes helyzetet teremt. Ezen pedig csak a kormány tud segíteni.

Mentőöv a kormánytól: tovább épülhet az egri kórház

„Habis László egri polgármesterrel azon vagyunk, hogy ezt a támogatást mindenképpen megkaphassuk, a magam részéről optimista vagyok s megígérhetem, hogy a legújabb fejleményekről még az idén tájékoztatjuk a közvéleményt” – ígérte akkor a honatya.

Most örömhírrel szolgálhatok – folytatta -, hiszen ha az uniós forrásokkal év végéig nem tudunk elszámolni az idei év végéig, veszélybe kerülhetett volna a beruházás, egy nagy félkész torzó éktelenkedne a város közepén, ám ez a helyzet egy gyors 700 milliós átcsoportosítással megoldódott. Ugyanis előfordulhatott volna, hogy az egri, Heves megyei emberek elbukják az egész 6 milliárdos támogatást, s ezzel akkor hihetetlenül nehéz szituációba kerül az egész térség.

Az előzményekről el kell mondani, hogy a gondok akkor kezdődtek, amikor az MSZP-s többségű megyei önkormányzat működtetésbe adta át a Hospinvestnek az intézményt. Sok hibás döntés után a bíróság felbontotta ezt a szerződést, majd 2010-ben került sor a támogatási szerződés megkötésére 4, 9 milliárd forintos értékben, a tervezett befejezés dátumát pedig 2012 végére tették. Majd 2014-ben módosították a szerződést, hiszen még 2013-ban úgy döntött a kormány, hogy 935 milliárddal támogatja a projektet – tette hozzá.

Meg kell néznünk azt is, hogy mi vezetett ehhez a kritikus helyzethez. Elsőként a Hospinvest működését kell megemlíteni, de a rossz szervezés és a megyei adósságrendezésből fakadó indokolatlan időveszteség is gondot okozott. Komoly problémákat jentettek a korábbi projekt menedzsment hibái, az időbeli késlekedések pedig tovább növelték a költségeket. Mindezek következtében nem sikerült befejezni a beruházást az idei év végére, most 85 százalékos készültségben vannak a munkálatok – jelezte Nyitrai Zsolt.

A felsoroltak miatt egy újabb kórházmentő akcióra volt szükség, mert Egerben is a legfontosabb feladat az emberek egészsége, ám ehhez korszerű, színvonalas intézmények kellenek, nívós szolgáltatással. Így aztán a polgármester úrral együtt folytatott erős lobbi tevékenységnek köszönhetően „győztünk, és erről papírunk is van”, – utalt az Orbán Viktor miniszterelnök által december 23-án aláírt kormányhatározatra a képviselő, amelyet fel is mutatott a jelenlévőknek.

Egy átcsoportosítás révén 700 millió forintot – ennyi lett volna az összeg, amit a késés miatt biztosan elveszítettünk volna – kapott a kórház eszközök beszerzésére, így a munkálatok a jövő év végéig befejeződhetnek, aminek nem csupán egri, megyei, de országos jelentősége van. A cél tehát ezek után a határidők betartása, a projekt hiba nélküli befejezése, a minőségi betegellátás minőségi körülmények között. Az dolgunk az, hogy elnyerjük az egészségügyi dolgozók bizalmát, hogy ne hagyják el a kórházat, sőt jöjjenek új szakemberek Egerbe.

Mentőöv a kormánytól: tovább épülhet az egri kórház

Nyitrai Zsolt végül megköszönte azon kormánytagok, szakmai vezetők tevékenységét, akik hozzájárultak a beruházás sikeréhez. Első helyen a kórházvédő mozgalmat említette, majd elhangzott Orbán Viktor, Balog Zoltán, Lázár János, Varga Mihály, Szócska Miklós, Zombor Gábor, Ónodi-Szűcs Zoltán, Csepreghy Nándor, Homolya Róbert, Habis László, Pajtók Gábor, Fűtő László, Jakó Ildikó, Meszéna Balázs, Tóth Ildikó, dr. Bényi Krisztina, valamint Banai Péter neve is.

Habis László polgármester mindehhez hozzátette: az nagy kórházi beruházás nem csupán 55 ezer egrit, de 85 ezer kistérségben élőt és bizonyos esetekben 300 ezer megyénkbeli ember gyógyítását szolgálja. Sok akadályt kellett leküzdenünk eddig is, de a korszerű betegellátás nagymértékben hozzájárul Eger és a térsége fejlődéséhez – hangsúlyozta.